BASIN BÜLTENLERİ

Çıkış Yap
Köşebaşı'nın Son Halkası Ataköy'de. > 27.06.2011

Ünü ülke sınırlarını aşarak dünyaya açılan ve bugün 21 şube ile hizmet veren Köşebaşı, lezzet zincirine bir halka da Ataköy'de ekledi. Türkiye'nin ilk alışveriş merkezi olan Galleria, yenilenerek ve bünyesine yeni markalar katarak yoluna devam ediyor.

Köşebaşı 2011 Sezonunda da Reina'da. > 03.06.2011

Kebabın hafif ve modern sunumu ile yemek kültüründe bir devrim yaratan Köşebaşı, 2011 yaz sezonunda da Reina'da yerli ve yabancı misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Reina'nın açıldığı ilk günden bu yana adeta mekanın demirbaşı olarak hizmet veren Köşebaşı, bu sezonun da vazgeçilmezleri arasında yerini aldı.

Bir Dünya Markası Köşebaşı > 18.05.2011

Mutfakta harikalar yaratan Köşebaşı ustalarının sihirli ellerinde şekillenen ayrıcalıklı lezzetler, tüm dünyanın iştahını kabartmaktadır. Pastırmalı humus, patlıcan salatası ve ünlü şef Alan Coxon'ın "dünyaya açılmaya aday" dediği çiğ köfte, mekanın en sevilen mezeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Köşebaşı Kıtalararası Büyümeye Devam Ediyor. > 02.05.2011

Yurtdışında 6. Şubesini açarak, toplam 20 şubeye ulaşan Köşebaşı; Atina, Sao Paulo, Bahreyn, Dubai JBR ve Dubai Mirdif'ten sonra şimdi de Amsterdam'da…

Annemin Köftesini Özledim Diyenlere... > 20.04.2011

Köşebaşı Köfte, "En iyi hammaddelerin özenle işlenmesi ve en iyi şekilde sunulması" olarak özetlenebilen hizmet anlayışı ile her ürünü kaynağından getiriyor. En iyi cins etleri özenle işleyerek, katkı maddesi içermeyen baharatlarla harmanlayan Köşebaşı, piyaz için kullandığı fasulyeleri Erzincan'da, sos yapımında kullanılan biberleri ise Trakya'da özel olarak yetiştirtiyor. Lezzetiyle öne çıkan patatesler ise Adana'dan geliyor.

Euro.Message madebycat ®